Kurumsal Şirket'ten Profesyonel Çözümler
Ofis ve İşyeri Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Ferah ve modern bir ofisten söz edilebilmesi için mobilyaların veya iç mimari estetiğin mükemmel olması yeterli değildir. En pahalı mobilyalardan oluşan ofisin de bakıma ve temizliğe ihtiyacı vardır; ve bu hususun aksatılması veya doğru bir şekilde yerine getirilmemesi halinde ofisin genel görünümü arzu edildiği şekilde olmaz. Kirli ve hijyenik olmayan bir mekanda çalışma yapmak ve müşterileri ofise davet etmek de riskli bir duruma dönüşür. İş güvenliği açısından da düşünüldüğü zaman yeterince temizlenmeyen ve ortak kullanım alanlarındaki hijyene gereken özenin gösterilmediği yerlerde, enfeksiyon kapmak ve sağlığı bozmak mümkün olabilir.

Bir ofis ne zaman temizlenir?

Ofis ve işyerlerinin temizlikleri düzenli bir şekilde yapılması gerekir. günlük temizliğe dikkat edilmesi halinde çok daha hijyenik bir ortamın mümkün olması sağlanabilir. Ancak haftada bir veya ayda birkaç kez yapılan yüzeysel temizliklerden asla verim alınamaz. Bu nedenle, her gün temizlik yapılması ofis ortamında elde edilmek istenilen ferahlığın ve hijyenin sağlanmasındaki en garantili yoldur. Temizlik ile ilgili saatler de işyerinin çalışma planına göre belirlenebilir. Temizliğinde, işçilerin ve çalışanların mesai saatleri dışında yapılması sağlıklı bir temizlik açısından daha uygun bir seçimdir.

Yoğun olarak kullanılmayan bir ofis için her gün temizlik yapılmasına gerek kalmaz. Ancak büyük bir ajansın ofisinin her gün temizlenmesi gerekebilir. Dolayısıyla, temizlikle ilgili ihtiyacın da işyerinin personel sayısına, iş akışına göre tespit edilmesi mümkündür. Çalışan sayısının yüksek, mesailerin de düzenli bir şekilde işlediği ofis ve işyerlerindeki temizliğin her gün yapılması gerekir. Çünkü bu tip yerlerin yüzeyleri hemen kirlenir ve ortak kullanım alanlarında da hijyene dikkat etme ihtiyacı hissedilir.

Ofis temizliğinde nelere dikkat edilir?

  1. Sadece ofis temizliği için değil ev veya daha farklı alanların temizliğinde de dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, temizlik malzemesinin seçimidir. Doğru malzemenin kullanılmaması halinde temizliğin istenilen düzeyde olmasını beklemek mümkün değildir. Yoğun arındırıcı temizlik ürünlerinden faydalanarak, yüzey temizliğinin ve ortak kullanıma ait yerlerin mikroplardan arındırılması sağlanmalıdır. Temizlik malzemeleri içerisindeki ağır kimyasallar nedeniyle kullanımlarına dikkat edilmesi gerekebilir.
  2. Yoğun kimyasal içeren bir ürünün yüzey dışında mobilya veya çalışan masalarında kullanımı asla doğru olmaz. Böyle bir kullanım halinde hem çalışan personelin sağlığını etkileyecek bir kimyasala maruz kalmasına neden olunur, hem de mobilyaların eskimesi gibi bir durum ortaya çıkar. Kimyasal içerik açısından mobilyaya zarar vermeyecek ürünlerin ofis mobilya temizliği yapılırken tercih edilmesi çok önemlidir. Ayrıca, ofis mobilyalarının temizliğinde kullanılan temizlik ürünlerinin uçucu olmalıdır. böylece kimyasalın yüzeye nüfuz etmeden çıkarılması mümkün olabilir.

Havalandırmaya önem verilmelidir

  1. Ofis çalışanlarının olmadığı bir zaman dilimi içerisinde yapılacak temizliğe başlamadan evvel ofisin havalandırılması için camların açılması gerekir. İçerideki hava ile dışarıdaki havanın yer değiştirmesi ve ortamın daha ferah bir hale gelmesi sağlanmalıdır. Daha sonra, yüzey temizliği yaparken kullanılan makinelerin vakumlu olması gerekir. Böylece, yüzeydeki tozların uçuşması ve etrafa saçılması engellenir. Ofisin su olmayan bölümlerini temizlerken durulama ihtiyacı olmayan malzemenin kullanılmalıdır. Bu tür ortamlarda durulamaya ihtiyaç duyulan bir temizlik ürününü tercih edildiğinde temizlik vakti uzar ve yeteri kadar durulama sağlanamadığı zaman kimyasallar yüzeyde kalabilir. Bu da, çalışanların sağlığını olumsuz etkileyebilir.
  2. Ofis ve işyeri temizliği esnasında en çok yapılan hatalar arasında da kokulu temizlik malzemesi seçiminde yapılan hatalar yer alır. Birden fazla kişinin çalıştığı bir ortama kokulu temizlik malzemesi ile müdahale ederken çok hafif olanlarının tercih edilmesi lazımdır. Çünkü kokulu ürünlere karşı alerjisi olan çalışanlar olabilir. Hafif kokulu ürünlerin kullanımı, rahatsız edici bir atmosfer oluşturmaz.
  3. Ofis mobilyalarının da düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekir. Bunu yapacak ekibin önce toz alma işlemini profesyonel bir şekilde yapması ve mobilyalar üzerinde iz kalmadığından emin olmaları gerekir. Nemli bezle silinen mobilya ürünlerinin daha sonrasında kuru bezle de silinmesine dikkat edilmelidir. Ayrıca, mobilyalar üzerinde tercih edilecek temizleyicinin ağır kimyasallar içermemesi de önem ifade eder. Bu tür temizleyiciler, mobilyanın rengine veya desenine zarar verebilir.
  4. Ofisin gündelik temizliği sırasında atlanılmaması gereken yerlerden biri de cam temizliğidir. Gün ışığının vurması ile camların temiz olup olmadığı net bir şekilde belli olabilir. Müşterilere karşı imajınızın zedelenmemesi adına temizlik ekibinin camları düzenli bir şekilde temizlediklerinden emin olunması lazımdır.
  5. Yüzey temizliği ile şu detaya da dikkat edilmesi gerekir. Ofislerde kullanılan yüzey malzemeleri farklılık içerebilir. Parke, ahşap veya fayanstan oluşan yüzeylerin doğru ürünler kullanılarak temizliğinin yapılması önem ifade eder. Ahşaba zarar verici bir ürünün kullanımı halinde yüzeyde oluşacak kabarma ve çirkin görüntü ofisin genel dekorasyonuna zarar verebilir. Bu nedenle, profesyonel temizlik ekiplerinden destek almak oldukça faydalıdır.
  6. Temizlik yapacak ekip içerisindeki personelin uzman olmaları, temizlik sürecinin çok daha iyi olmasını sağlar. Mesela, yüzey temizliği sırasında sadece görünen alanlara odaklanmak ve yüzeyin görünmeyen kısımlarını atlamak, hijyen açısından doğru bir uygulama değildir. Böyle yapıldığı zaman kirli yüzeylerde biriken kir ve mikrop yayılabilir. Ayrıca, ofisin çok daha çabuk kirlenmesine neden olur.

Ofis temizliği ile detaylara dikkat edilmesi halinde ofiste arzu edilen ferahlık ve hijyen ortamın elde edilmesi mümkündür. Çalışanların sağlığı ve çalışma motivasyonları açısından ofisin iyi ve hijyenik olmasının önemi büyük. Bu nedenle işyeri sahiplerinin temizlikle ilgili hususlara dikkat etmeleri ve dışarıdan alınacak temizlik hizmetinin kalitesine önem vermeleri gerekir. Temizlik konusunda deneyimli ekibe sahip kurumlardan elde edilecek çözümler ile ofis temizliğinde elde edilmek istenilen verimlilik yakalanabilir. Üstelik, ofis mobilyalarına zarar verilmeden gerçekleşen temizlik ile ferah bir ortamda çalışmanın mutluluğu hissedilebilir. Temizlik hizmetlerini temin ederken fiyattan çok sunulan hizmetin kalitesine odaklanılması lazımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tulu Temizlik Ev Temizliği ve Ofis Temizliği
WhatsApp chat