Kurumsal Şirket'ten Profesyonel Çözümler
Buharlı Temizlik

Günümüz teknolojisinin hızlı ilerlemesi çeşitli sektörlerde insan işlerini kolaylaştıran, insana olan ihtiyacı azaltan ve işin ağır kısmını makinelerin üzerine bırakan teknolojik cihazlar icat edilmesine olanak sağladı. Bu teknolojik fırtına, temizlik sektöründe de devrim niteliğinde icatların piyasaya çıkmasına öncülük etti. Özellikle buharın endüstriyel tip makinelerde kullanılması ile daha iyi ve etkili temizleme işlemleri yapılmaya başlandı.

Temizlik sektöründe kullanılan icatların en önemlilerinden bir tanesi buharlı makinelerdir. İsminden de anlaşıldığı üzere buhar günücü kullanan buharlı makineler, temizlenecek bölgeye doğru şekilde uygulandığı takdirde güzel sonuçlar ile karşılaşılmaktadır. Bu cihazlar, yüksek sıcaklıkta su kullanarak kurumuş,  normal koşullarda çıkmayan pislikleri, yağ lekelerini, derinlerde kalan ve gözle görülmeyen her türlü mikrobu temizler ve uzun süreli hijyen sağlar.

Buhar makineleri, doğru insanın elinde kullanıldığı zaman her derde deva olan bir icattır. Genellikle temizlik firmaları tarafından kullanılan bu makinelerin, özenli ve dikkatli bir şekilde kullanılması oldukça önemlidir. Tulu Temizlik firması; profesyonel ekibi, yılların verdiği tecrübesi ile temizlik işinde ve özellikle buharlı makineler konusunda siz değerli müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamaktan büyük memnuniyet duymaktadır.

Buharlı Makinelerle Temizleme İşlemi ve Aşamaları

Buharlı temizlik makinelerinin en önemli özellikleri kimyasal herhangi bir madde kullanmayıp sadece suyu yüksek ısıda püskürterek temizleme işlemi yapmaları ve yüksek oranda başarı sağlamalarıdır. Buhar, yüksek sıcaklık değerlerine ulaştığı zaman iyonize olmaktadır. Bu sayede buhar tanecikleri püskürtüldüğü ortamlardaki pisliklere tutunur ve yapışır. Temizleme işlemi süresince tutunduğu bu pisliklerle birlikte bir müddet sonra dışarı atılır.

Buharlı makineler içerisinde su kullanılmasından dolayı insan sağlığına zararlı bir özelliği bulunmamakta, oldukça hijyenik bir temizleme yöntemi olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Temizleme işleminin aşamalarını ise aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

 • Temizlik yapılacak bölgenin belirlenmesi,
 • Buharlı makine kullanmadan önce bölgede bulunan tozların bez veya süpürge yardımıyla alınması,
 • Alet ve ekipmanların seçilen bölgeye göre hazırlanması,
 • Buhar makinesi kazanına su doldurulması ve suyun kaynamasının beklenmesi,
 • Doğru mesafenin ayarlanarak temizlik yapılacak bölgenin temizlenmesi,
 • Son olarak temizleme işleminin ardından yüzeyin kuru bir bez veya paspas ile silinmesi,

Özellikle doğru alet ve ekipmanların kullanılması, makine ile temizlenecek yer arasındaki mesafe ayarlamasının usta kişiler tarafından yapılması işin püf noktalarıdır. Bu konuda işinde uzman olan ve profesyonel ekibi ile sizlere 7/24 hizmet veren Tulu Temizlik firması en doğru tercih olarak ön plana çıkmaktadır. Tulu Temizlik, evde kullanılan ev tipi makinelerin aksine kullandığı endüstriyel makineler ile oldukça hijyenik ve derinlemesine bir temizlik yapmaktadır. Firmamız, yıllardır bu sektörde %100 müşteri memnuniyeti ile çalışmaktadır.

Avantaj ve Dezavantajları

Buharlı cihazlar ile temizlik yapmanın pek çok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan bir kaçını aşağıda bulabilirsiniz.

Avantajları;

 • Kimyasal madde kullanılmadığı için insan sağlığı açısından hiçbir tehdit içermemesi,
 • Makineye takılacak olan doğru aparatlar ile elinizin ulaşmadığı, bez ve süpürgelerin yetersiz kaldığı noktaların hassas temizlenebiliyor olması,
 • Fırça veya başka delici, çizici bir alet kullanılmadığı için temizlik uygulanan bölgeye herhangi bir zarar verilmeyecek olması,
 • Yüksek sıcaklık ile yüzeysel değil, kalıcı ve uzun süre etkili bir temizlik yapılması,
 • Uygulanan yüksek sıcaklığın ortamdaki bakteri ve mikropların %99 unu yok etmesi,
 • Derinlemesine temizlik yapılması, yüzeysel bir temizlik yaparak göz boyanmaması,
 • Yapılan etkili temizlik sayesinde tekrar kirlenme süresinin uzatılması,

Yukarıda da belirttiğimiz avantajlar daha da arttırılabilmektedir. Yurt dışında uzun zamandır kullanılan bu yöntem Türkiye’de henüz yeni yeni yaygınlaşmaya başlamıştır. Özellikle buharlı temizlik makineleri temizlik sektörüne girdiğinden beri pek çok firma tarafından kullanılmaktadır. Bu alanda Tulu Temizlik firması rakiplerinden açık ara farkla önde bulunmaktadır.

Peki, aklınıza “hiç dezavantajı yok mu?” diye bir soru gelebilir. Elbette, dezavantajları da mevcuttur ancak avantajlarının çokluğu karşısında dezavantajlar devede kulak gibi kalmaktadır. Yine de kritik düzeyde olan dezavantaj noktalarını belirtmekte fayda bulunmaktadır. Özellikle aşağıdaki 2 madde oldukça önem arz etmektedir.

 • Temizlik yapılacak yüzeyin ahşap, parke ve buna benzer yüzeyler olmaması, (yüzeyler ne kadar temizleme işinin ardından kurulansa da bu tarz yüzeyler suyu tutabilmekte ve ileri de çürüyebilmektedir.)
 • Temizlik yapan kişinin tecrübeli, işini bilen uzman birisi olması ve yüzey ile makine arasındaki mesafenin iyi ayarlanması gerekmektedir.

Uygulanabilecek yerler ve yüzeyler;

Buharlı temizlik özellikle insanların temizlemekte zorluk çektiği bölgeler için birebirdir. Peki “en çok hangi yüzeylerde ve bölgelerde kullanılmakta, kullanılması tavsiye edilmektedir?” sorusunu irdelersek eğer karşımıza oldukça çeşitli kullanım alanları çıkmaktadır. Bunları aşağıdaki gibi sıralamamız mümkündür.

 1. Kalorifer peteklerinin iç kısımları ve yüzeyleri,
 2. Izgara araları ve duşa kabinlerin temizlenmesinde,
 3. Seramik ve mermerlerin arasında bulunan derzli imalatların temizlenmesinde,
 4. Her türlü koltuk ve halıların üzerindeki çıkmayan lekelerin çıkarılmasında,
 5. Havalandırma ünitelerinde, baca kapaklarında ve şömine iç yüzeylerinin temizlenmesinde,
 6. Fırın aspiratör veya davlumbazların temizlenmesi işlemlerinde,
 7. İnşaat sonrası kabaca temizlik gerektiren boya, kireç ve alçı gibi maddelerin temizlenmesinde kullanılabilmektedir.

Tulu Temizlik Firması

İnsanlar için her şeyin başı temizliktir. Sadece gözle görülen pisliklerin temizlenmesi bir şeyi ifade etmemektedir. Özellikle gözle görülmeyen bölgelerin uzun zaman temizlenmemesi çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Ayrıca, temizliğin insanlar üzerinde pozitif bir etkisi vardır. Temizlik yapıldığında insanlar kendilerini mutlu hissetmektedirler. Özellikle evde ki temizlik kokusunu alan insanlar, pozitif bir enerji yüklemesi ile güne başlama şansına sahip olmaktadırlar. Temizlik konusu dinimizde de kendisine yer bulmuş ve “temizlik imandan gelir” sözü ile temizliğin önemi vurgulanmıştır.

Yukarıdaki bilgiler ışığında temizleme işini yapan temizlik firmalarının temizleme işinde büyük önemi bulunmaktadır. İşini düzgün, hassas ve özenle yapan temizlik firması bulmak oldukça zordur.  Bu koşullarda yılların verdiği birikimi siz değerli müşterilerinin rahatı ve konforu için kullanan Tulu Temizlik firması rakiplerinden birkaç adım önde bulunmaktadır.

Tulu Temizlik işinde uzman kişilerle çalışmakta ve her bir çalışanını özenle seçmektedir. Şirket olarak temel prensibimiz çalışmalarımızda titizlik, profesyonellik, kalite, güler yüz, sıcakkanlılık ve daha fazlasını ön plana çıkarmaktır. Değerli müşterilerimize temizleme işleminin öncesinde ve sonrasında 7/24 hizmet vermekten büyük memnuniyet duymakta, şirketimiz tarafından yapılan temizleme işlerinde gözünüzün arkada kalmayacağını garanti etmekteyiz.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tulu Temizlik Ev Temizliği ve Ofis Temizliği
WhatsApp chat